Przegląd Dorobku Kulturalnego Gminy Grybów

GBP Stróże

W dniach  17 i 18 czerwca 2023 roku na stadionie KS „Kolejarz” w Stróżach  został zorganizowany Przegląd Dorobku Kulturalnego Gminy Grybów. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Grybów Pan Jacek Migacz. Całość poprowadziły Panie: Anna Radzik z Filii GOK w Binczarowej, Ewa Matuła z Filii GBP w Kąclowej oraz Joanna Witek z Filii GBP we Florynce i Cieniawie.

Organizator imprezy Wójt Gminy Grybów, Gminny Ośrodek Kultury w Grybowie wraz z filiami w: Binczarowej, Cieniawie, Florynce, Gródku, Kąclowej, Krużlowej Wyżnej, Polnej, Ptaszkowej, Siołkowej i Starej Wsi oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Grybowie z/s w Stróżach wraz z filiami w: Białej Niżnej, Binczarowej, Cieniawie, Florynce, Gródku, Kąclowej, Krużlowej Niżnej, Ptaszkowej i Starej Wsi  przygotowały szereg atrakcji.

Dla licznie zgromadzonej publiczności na scenie prezentowały się zespoły i soliści działający na terenie Gminy Grybów. Swoje programy artystyczne zaprezentowały orkiestry dęte z: Florynki, Krużlowej, Ptaszkowej, Siołkowej, zespoły regionalne: „Pogórzańskie Dzieci” z Kąclowej w programie pt. „Przy sobocie po robocie”, „Echo Jaworza” z Ptaszkowej z programem pt. „Tańce i śpiewy z pogranicza Lachów i Pogórzan”, „Kowalnia” ze Stróż z programem pt. „Potańcówka po zmówinach”, zespół wokalno - muzyczny „Starowsianie” ze Starej Wsi. Scenkę pt. „Babcia i wnuczka” przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Florynki. Stowarzyszenie „Kobiet Binczarowskich”  przygotowało scenki pt.: „Nie ufaj zbyt łatwo” oraz „Przed łodpustem”. Na scenie zaprezentowali się również heligoniści: Panowie Władysław Obrzut ze Stróż, Tadeusz Matuła, Michał Broda, Maksymilian Góra, Krzysztof Główczyk, Szymon Skrzeczyński, Gabriel Ptaszkowski z Kąclowej, Ireneusz Gruszka z Polnej i Łukasz Kotwica z Ptaszkowej. Koncert dali także pianiści z Kąclowej: Wojciech Gurba, Bartosz Skrzyczyński  i Stanisław Święs. Tańce współczesne zaprezentowały grupy taneczne działające w ramach Akademii Tańca w Kąclowej. Dla dzieci z przestawieniem w bajce pt. „Zielony Kapturek” wystąpili aktorzy Teatrzyku Kukiełka z Ptaszkowej.

Malowanie twarzy, tatuaże, konkursy, „Koło Fortuny”, baloniki, zabezpieczyły Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej, warkoczyki, bańki mydlane, wykonywanie ozdób z koralików zapewniły Panie z Gminnego Ośrodka Kultury.

Pokaz sprzętu strażackiego, tor przeszkód oraz zabezpieczenie medyczne zapewnili druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych w: Gródku, Polnej, Stróż i Wyskitnej.

Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Binczarowskich z Binczarowej i Kół Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Biała Niżna, Chodorowa, Cieniawa, Florynka, Gródek, Kąclowa, Krużlowa Wyżna, Ptaszkowa, Siołkowa, Stróże, Wawrzka i Wyskitna przygotowały smaczne potrawy regionalne do degustacji.

Dla dzieci czynne były zjeżdżalnie ufundowane przez Wójta Gminy Grybów.

Gwiazdami Przeglądu były zespoły LACHERSI oraz TRIBUTE TO MANAAM

Organizatorzy zapewnili obfity bufet. Pogoda, jak też humory licznie zgromadzonym uczestnikom imprezy dopisywały.

Przegląd swoją obecnością zaszczycili Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, deputowany do Parlamentu Europejskiego Dominik Tarczyński, Sekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Pan  Edward Siarka, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Wiktor Durlak, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Dyrektor MORD Marek Pławiak, Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ks. Gracjan Hebda, radni gminni i powiatowi.

Za pomoc przy organizacji imprezy dziękuję pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury Paniom, Annie Radzik, Irenie Miczołek, Ewie Gołyźniak, Annie Szura, Magdalenie Motyka, Stanisławie Mikulskiej, Joannie Koperniak, Panom Tadeuszowi Matule, Andrzejowi Szafrańskiemu, Romanowi Kwoce i Pawłowi Rola, pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej Paniom: Joannie Witek , Ewie Matuła, Agnieszce Rodak, Annie Motyka, Ewie Durlak, Grażynie Gołyźniak, Judycie Moskalewicz.

Dziękuję Paniom: ze Stowarzyszenia „Kobiet Binczarowskich” z Binczarowej, z Kół Gospodyń Wiejskich w: Białej Niżnej, Chodorowej, Cieniawie, Florynce, Gródku, Kąclowej, Krużlowej Niżnej, Ptaszkowej, Siołkowej, Stróż, Wawrzki i Wyskitnej.

Dziękuję druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych w: Gródku, Polnej, Stróż i Wyskitnej.

Dziękuję Zarządowi Klubu Sportowego „Kolejarz” w Stróżach za udostępnienie stadionu.

Dziękuję zespołom, grupom artystycznym, orkiestrom i solistom oraz zespołowi Bajlando Band za wspaniałą oprawę muzyczną i wspólną zabawę.

Wszystkim za wszystko składam staropolskie „Bóg zapłać”.