Nagroda Literacka
Treść
Fundacja Sądecka każdego roku przeprowadza Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora na „Książkę o Sądecczyźnie” i „Sądeckiego Autora”.Konkurs ma na celu popularyzację książek o Sądecczyźnie i uhonorowanie sądeckich ludzi pióra.
Nagroda ma wyróżnić i wypromować najważniejsze dzieła, które podejmują tematy związane z Sądecczyzną i Sądeczanami oraz autorów wywodzących się z tego regionu. Regulamin nagrody nie przewiduje ograniczeń pod względem gatunków literackich. Wśród zgłoszonych w poprzednich edycjach publikacji są roczniki, pamiętniki, albumy z fotografiami, utwory literackie, poezja, słowniki, a także komiks.
Nagroda jest cykliczna, przyznawana raz w roku przez Kapitułe Konkursu na czele z przewodniczącą - Mariolą Berdychowską oraz czytelników portalu sądeczanin.info, oddający swoje głosy na ich zdaniem, najlepszą książkę o Sądecczyźnie i sądeckiego autora. Nagrody wręczane są co roku podczas uroczystej gali.
W tym roku do IX edycji konkursu o Nagrodę im ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” Biblioteka Publiczna w Stróżach zgłosiła (dobrze znany mieszkańcom Stróż) album pana Krzysztofa Ligęzy pt. „Rozbudowa kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Stróżach”.
Zdjęcie pobrano ze strony: www.facebook.com/Chromapress/ |
Autor zdjęcia: W. Durlak |
Wydawnictwo jest plonem wieloletniej pracy, którą rozpoczęto w 2010 roku i kontynuowano do 2020. Album jest publikacja oryginalną, łączącą w sposób autorski praktykę dokumentalną i warstwę symboliczną związaną ze strefą wspólnotową, religijną, a nawet historiozoficzną. Książka zwraca uwagę zawartością wizualną oraz bardzo wysokim poziomem reprodukcji fotografii. Na potrzeby druku zastosowano najwyższą dostępną obecnie technologię druku dającą szczegółowość 450 linii na cal.
Proboszcz parafii w Stróżach ks. Stanisław Betlej zadbał o przedstawienie w albumie rysu historycznego rozbudowy kościoła.
- Budowę kościoła parafialnego w Stróżach rozpoczęto w 1917 roku. Wielkim wysiłkiem mieszkańców i wspólnoty kolejarzy wybudowano go w stylu neogotyckim, wg projektu Adolfa Stopfa. Świątynia została konsekrowana przez abpa Leona Wałęgę w 1930 roku – napisał ks. proboszcz.
Przygotowania do rozbudowy świątyni trwały długo. Decyzję o jej rozbudowie podjął ks. Betlej z racji zwiększającej się liczby parafian z miejscowości: Stróże, części Wyskitnej i Białej Niżnej. Prace budowlane ruszyły w marcu 2011 roku. W ich trakcie odnaleziono oryginalny akt wmurowania kamienia węgielnego kościoła z 1919 roku. Zachował się w doskonałym stanie.
Autorem projektu rozbudowy jest arch. Mirosław Trzupek. Detale architektoniczne, podwyższenie wieży i wystrój kościoła projektował arch. Konrad Kochański. Projekty były konsultowane z konserwatorem zabytków, Józefem Stecem.
Krzysztof Ligęza wykonał ponad 6 tysięcy autorskich fotografii. W albumie zamieszczono 309 fotografii: 271 jego autorstwa. Jest też 16 fotografii archiwalnych i 22 ujęcia parafian.
Autorami zdjęć zamieszczonymi w albumie są: Krzysztof Ligęza, ks. Stanisław Betlej, ks. Włodzimierz Chwałek, Jerzy Liszka, Michał Potok, Ryszard Sędzik. Są zdjęcia z archiwum parafii i fotografie archiwalne ze zbiorów Sławomira Dziadzio i Alicji Łukasik.
Album zawiera fotografie ukazujące proces rozbudowy (2010-2020), wspólnotę parafialną (liturgia obrzędowość, portrety, wydarzenia), materiały archiwalne (1910-1957), a także reprodukcje dokumentów (faksymile).
Warto nadmienić, że Krzysztof Ligęza jest autorem nie tylko fotografii, ale także przygotowania graficznego: sekwencji i opisów fotografii oraz składu całej książki.
Wydawcą albumu jest PAN – FOTO – Krzysztof Ligęza, Publikacja liczy 256 stron, oprawa twarda.