Sklepy cynamonowe audiobook
Treść
Fundacja na rzecz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu, którego celem jest przedstawienie sylwetki Brunona Schulza, przygotowała bezpłatny audiobook Sklepy cynamonowe, który można pobrać/odsłuchać na stronie: http://brunoschulz.edu.pl/.
|
Bruno Schulz to niesamowita i zdaje się nadal mocno niedoceniona postać o ciekawym, acz trudnym życiorysie, która zapewne oczaruje nie jednego z nas.
Prawdziwe odkrycie polskiej literatury i malarstwa, który zapoczątkował nowy nurt w sztuce i odebrał dotychczasowemu sposobowi wyrażania się jego dość klasyczną postać.
Zainspirował wielu twórców teatralnych, kolejnych malarzy, pisarzy i reżyserów, którzy z ogromnym wysiłkiem próbowali oddać sposób patrzenia na świat autora „Sklepów cynamonowych”.
Dzięki niemu postrzeganie sztuki diametralnie się zmieniło, a jego przeżycia i kreatywność doprowadziły do powstania bardzo metaforycznego, zaskakującego i pełnego narracji nowego świata- świata modernizmu. Ujawniał często w groteskowy i nieco hiperbolizowany sposób życie codzienne kupców żydowskich. Sam pochodził z żydowskiej rodziny, w której kultywowano polskie tradycje i mówiono tylko po polsku.
Urodzony w 1892 roku w Drohobyczu, zmarł postrzelony w getcie w 1942 w tej samej miejscowości, którą przez całe życie darzył wyjątkowo ciepłym uczuciem i jest ono bardzo widoczne w jego dziełach.
Drohobycz to obecnie ukraińskie miasto niedaleko Lwowa, znane w okresie międzywojennym z bardzo szybkiego rozwoju dzięki złożom ropy naftowej i pracowitej ludności żydowskiej. W czasach zamieszkiwania przez Schulza było jeszcze polskim miastem i samo stało się bardzo rozpoznawalne dzięki jego najsłynniejszemu mieszkańcowi.
Opisy postaci, nazwy ulic, charakterystyka mieszkańców to motyw powtarzający się w jego pracach. Jego prawdopodobnie najbardziej znani nam przyjaciele to Zofia Nałkowska, zamieszkująca w Warszawie, czy Witkacy z Zakopanego- obu często odwiedzał, mimo swego przywiązania do rodzinnego miasta.
Więcej informacji znajdziecie tutaj