Procedura postępowania
GBP Stróże
Treść
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
W GRYBOWIE Z/S W STRÓŻACH
PO UCHYLENIU ZAKAZU DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTEK
Częściowemu wznowieniu pracy podlegają Biblioteka Główna tj. Gminna Biblioteka Publiczna w Stróżach oraz filie w Białej Niżnej, Binczarowej, Cieniawie, Florynce, Gródku, Kąclowej, Krużlowej Niżnej, Ptaszkowej i Starej Wsi – w zakresie wypożyczeń i zwrotu książek bez wolnego dostępu do półek.
- Biblioteka zapewnia bezpieczeństwo pracownikom w następujący sposób:
- Wydzielenie „drogi brudnej”, tj. miejsca zwrotu książek, które będą poddawane kwarantannie, oraz „drogi czystej” dla książek wypożyczanych z biblioteki, które są po kwarantannie.
- Odkładanie przyjętych książek na okres 7 dni wydzielonym pomieszczeniu. Odizolowane egzemplarze należy poddać dezynfekcji, oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie włączyć do użytkowania. Książek nie wolno dezynfekować preparatami opartymi na detergentach i alkoholu.
- Zachęcanie do rezerwacji wybranych pozycji przez katalog SOWA lub telefonicznie.
- Organizację stanowisk pracy z uwzględnieniem wymaganego dystansu przestrzennego między pracownikami (minimum 1,5 m).
- Zapewnienie służbom pracownikom mającym kontakt z użytkownikami dostępu do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne, rękawice jednorazowe, preparaty do dezynfekcji rąk).
- W miarę możliwości, wietrzenia nieklimatyzowanych pomieszczeń.
- Ograniczenie do niezbędnego minimum spotkań i narad wewnętrznych; spotkania powinny być przeprowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości pomiędzy osobami (minimum 2 m); preferowany kontakt telefoniczny oraz mailowy.
- Wprowadzenie następujących wytycznych dla pracowników:
- Przed rozpoczęciem pracy, tuż po przyjściu do pracy obowiązkowo należy umyć ręce wodą z mydłem.
- Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry).
- Regularnie często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem zgodnie z instrukcją znajdującą się przy umywalce i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
- Podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.
- Starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
- Dołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste i higieniczne, szczególnie po zakończonym dniu pracy. Należy pamiętać o dezynfekcji powierzchni dotykowych, jak słuchawka telefonu, klawiatura i myszka, włączniki świateł czy biurka.
- Regularnie (kilka razy w ciągu dnia) czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
- Unikać dojazdów do pracy środkami komunikacji publicznej, jeżeli istnieje taka możliwość.
- Przygotowanie procedury postępowania na wypadek wystąpienia sytuacji podejrzenia zakażenia i skuteczne poinstruowanie pracowników.
- Biblioteka zapewnia bezpieczeństwo w obiekcie w następujący sposób
- Umieszczenie w widocznym miejscu przed wejściem informacji o maksymalnej liczbie użytkowników / odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.
W bibliotece w wydzielonym miejscu może przebywać 1 czytelnik na stanowisko obsługi, pozostali powinni czekać w odległości 2m. Będą obsługiwani wyłącznie czytelnicy
w obowiązujących środkach ochrony. - Zapewnienie użytkownikom środków do dezynfekcji (płyny dezynfekcyjne, mydło).
- Użytkownicy zobowiązani będą do noszenia maseczek ochronnych na terenie obiektu.
- Wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych instrukcji dotyczących mycia rąk,
a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji – instrukcje dezynfekcji rąk. - Zapewnienie środków oraz monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekowania powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w pomieszczeniach pracy i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
- Organizację sposobu korzystania z biblioteki uwzględniającą wymagany dystans przestrzenny (minimum 2 metry).
- Ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika
z bibliotekarzem (np. na ladzie bibliotecznej) . - Ograniczenie liczebności użytkowników, adekwatnie do obowiązujących przepisów/ grup użytkowników (w zależności od wielkości obiektu), w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego.
- Dopilnowanie, aby użytkownicy dezynfekowali dłonie przy wejściu oraz posiadali ochronę zakrywającą usta i nos.
- Dopilnowanie, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze).
- Ewentualne ograniczenie godzin otwarcia.
- Ograniczenie użytkowania księgozbioru w wolnym dostępie.
- Czytelnia i stanowiska komputerowe pozostają zamknięte do odwołania.
- Ze względu na bezpieczeństwo zawieszamy organizację wszelkich spotkań, imprez, zajęć
i warsztatów. - Bieżącą dezynfekcję toalet, wind, klamek, telefonów, klawiatury komputerów, urządzeń
w pomieszczeniach socjalnych oraz – w miarę potrzeby i możliwości – innych często dotykanych powierzchni. - Wyznaczenie i przygotowanie (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia lub obszaru, w którym będzie można odizolować osobę
w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych. - Przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Biblioteka wdraża następujące procedury zapobiegawcze w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem pracowników.
- Pracownicy biblioteki zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu
i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym,
a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem. - W przypadku wystąpienia u pracownika wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu lub w przypadku gdy jest to niemożliwe, pracownik powinien oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu,
w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób. Należy wstrzymać przyjmowanie czytelników, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologicznąi stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Biblioteka wdraża następujące procedury postępowania w przypadku podejrzenia
u użytkownika zakażenia koronawirusem.
- W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba nie powinna zostać wpuszczona na teren obiektu. Powinna zostać poinstruowana o jak najszybszym zgłoszeniu się do najbliższego oddziału zakaźnego celem konsultacji z lekarzem, poprzez udanie się tam transportem własnym lub powiadomienie 999 albo 112.
- Zgłoszenie incydentu do kierownictwa obiektu, co umożliwi obsłudze ustalenie obszaru,
w którym poruszała się i przebywała osoba, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami obiektu, oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.). - Ustalenie listy pracowników oraz czytelników (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w części/ częściach obiektu, w których przebywał użytkownik, i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt
z zakażonym.