Światowy Dzień Książki

23.04.2020 | GBP Stróże 

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczna edycja ma przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni.

 

Dla literatury światowej to data symboliczna. 23 kwietnia 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir (zgodnie z kalendarzem juliańskim) oraz Inca Garcilaso de la Vega. Każdego roku od 25 lat świat składa w ten sposób hołd wybitnym autorom, przypominając o znaczeniu literatury w budowaniu pomostów między tym, co było, i co będzie, między pokoleniami i kulturami. W tym roku w sposób szczególny.

- Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów – podało UNESCO na swojej stronie w tekście „Dlaczego czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek” z okazji tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Książki - "Książka i Róża" po raz pierwszy jednak w całości odbędzie się w Internecie. W programie przygotowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Województwo Małopolskie przewidziane są warsztaty i spotkania online oraz wirtualny spacer po wydawniczych półkach.

- Wiele osób czas kwarantanny chce przeznaczyć na nadrabianie czytelniczych zaległości, rozwijanie swoich pasji, nabieranie nowych umiejętności, a my zawsze staramy się sprostać oczekiwaniom naszych czytelników, także przygotowując plan tegorocznej edycji „Książki i Róży” – mówi dyrektor WBP w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz.

Tym razem wydarzenia skupiają się wokół osobistych historii – poszukiwania genealogii, czytania i pisania biografii. Małopolskie Dni Książki otworzy w czwartek, 23 kwietnia, o godz. 10 spotkanie „Jak zacząć przygodę z genealogią” prowadzone przez Karolinę Szlęzak i Kingę Urbańską ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, które podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu poszukiwań genealogicznych.

Natomiast o godz. 14 Łukasz Wojtusik sprawdzi, co w biografiach piszczy. Dziennikarz kulturalny zabierze uczestników na spotkanie z biografami i ich bohaterami. Na koniec odbędą się warsztaty dla tych, którzy biografie chcą opowiadać. O godz. 17 poprowadzi je Marcin Wilk, publicysta i autor książek biograficznych.

Linki umożliwiające dostęp do wspomnianych wydarzeń znajdują się na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

 

 

[źródło tekstu: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Wikipedia

 

Autor: rodaka |