Przejdź do treści
5
BanerNowyHerb
4
Przejdź do stopki

Świąteczne pierniki

GBP Krużlowa Niżna
Świąteczne pierniki

Treść

Dla wielu przedświąteczną tradycją jest pieczenie ciasteczek. Zapach pieczonych pierniczków, cynamonu, czy imbiru chyba od zawsze kojarzy się ze świętami.

Piernik to jeden ze smaków i zapachów zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Lubimy je jeść i zdobić nimi choinkę. A tradycyjny piernik zaczynamy przygotowywać już w listopadzie by zmiękły i nabrały właściwego smaku, muszą poleżeć́. Dlatego koniec listopada to najlepszy czas, by je przygotować́.

Skąd się wzięła tradycja pieczenia piernika?

Piernik to jeden z najdawniejszych wyrobów cukierniczych. Najstarszy polski przepis pochodzi z 1725 r. Zamieszczono go w książce medycznej, bo wypieku nie traktowano jako świątecznej słodkości, tylko jako medykament. Ale wiadomo, że w Toruniu piernik pieczono już w XIII wieku.

Piernik początkowo był znany jako miodownik. Do ciasta na bazie miodu przyprawy korzenne trafiły... przez pomyłkę. Inna legenda głosi, że przepis na pierniki zdradził Francuzom ormiański mnich. Tak podbiły Europę. Słowo „piernik” pochodzi od wyrazu „pierny”. W czasach staropolskich oznaczało to „pieprzny, mocno doprawiony”. Bo piernik nie był tak słodki jak dzisiejszy.

Piernik był synonimem bogactwa. Przyprawy kosztowały krocie. Były też środkiem płatniczym. Tak samo cenną walutą stał się piernik. W dodatku – dobrą lokatą kapitału, bo wypiek można było długo przechowywać, nawet rok. Co ciekawe, piernikarze zarabiali najwięcej ze wszystkich cukierniczych specjalistów. Stąd też wzięła się tradycja przygotowywania piernika na specjalne okazje i święta.

Kolejne spotkanie u przedszkolaków miało związek właśnie z piernikami a dokładnie z ich przygotowaniem i dekoracją. Dzieci po wysłuchaniu opowiadania Barbary Supeł „Jadzia Pętelka piecze pierniki” , pięknie udekorowały wcześniej upieczone pierniki. Początkowo dzieciom wydawało się, że to trudna sztuka, ale po czasie  doszły już do wprawy i ciasteczka wyglądały  znamienicie. Niektórzy  nie czekając do świąt od razu postanowili je skonsumować.

121396