Przejdź do treści
5
BanerNowyHerb
4
Przejdź do stopki

Kolejna publikacja z naukowo - artystycznej wyprawy w Sądeckie z1889r.

GBP Krużlowa Niżna

Treść

        Praca dr Tadeusza Łopatkiewicza o naukowo artystycznej wyprawie w Sądeckie w 1889r. studentów (m.in.Stanislawa Wyspiańskiego, Stefana Matejki i Juliana Mehofera) krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Zapoczątkowała w 2008r. seria wydawnicza pn." Biblioteka Rocznika Sądeckiego" jest cenną inicjatywą redakcji " wydawania prac szczególnie wartościowych dla historii regionu.

        Licząca 135 str. książka opatrzona jest orginalymi rysynkami uczestników wyprawy. Wbrew tytułowi nie była to typowa, wakacyjna wycieczka krakowskich żaków. Sfinansowała ją Komisja do Badań Historii Sztuki Akademii Umiejętności, a jej celem było zebranie materiałów dotyczących zabytków sztuki na terenach ówczesnych powiatów nowosądeckiego, grybowskiego i gorlickiego.

         Dla mieszkanćów Nowego i Starego Sącza, Krużlowej, Grybowa czy Biecza plon owej wyprawy ma szczególną wartość. Zaowocowała m. inn. odkryciem Madony z Krużlowej. Pozostały po niej rysunki wykonane przez przyszłego autora "Wesela" przedstawiające zabytki w ich XIX wiecznym kształcie. Wśród nich także te, które nie dotrwały do naszych czasów.  

Zdjęcia - źródło: Nowy Sącz Biblioteka Rocznika Sądeckiego 2008 "Naukowo - artystyczna wycieczka w Sądeckie z 1889 roku."

 


 

63132