Przejdź do treści
5
BanerNowyHerb
4
Przejdź do stopki

"Szkicownik Stanisława Wyspiańskiego z naukowo- artystycznej wycieczki w Sądeckie, Gorlickie i Grybowskie z roku 1889"

GBP Krużlowa Niżna

Treść

           Biblioteka Publiczna w Krużlowej Niżnej wzbogaciła swoje zbiory o publikacje słabo znaną lub wręcz nieznaną na którą składają się archiwalia z dorobku naukowego Stanisława Wyspiańskiego, jak dotąd w nikłej części opublikowane lub pozostające ciągle poza obiegiem naukowym. Opracowane i zebrane przez Piotra i Tadeusza Łopatkiewiczów pt." Szkicownik Stanisława Wyspiańskiego z naukowo- artystycznej wycieczki w Sądeckie, Gorlickie i Grybowskie z roku 1889"
         W latach 1888 -1893 Władysław Łuszczkiewicz, profesor krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i przewodniczący Komisji Historii Sztuki Akademii Umiejętności, zorganizował i przeprowadził z uczniami-rysownikami osiem naukowo-artystycznych wycieczek.
          W powyższych wyprawach inwentaryzacyjnych wzięło udział co najmniej dwudziestu jeden uczniów Szkoły, a wśród nich: Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Stefan Matejko, Karol Maszkowski, Wojciech Weiss, Alfons Karpiński i wielu innych artystów, którzy zapisali się potem na trwałe w historii sztuki polskiej. Zachowane do dzisiaj jedenaście szkicowników terenowych zawiera około dwóch tysięcy rysunków Stanisława Wyspiańskiego. Większość z nich to przykłady najwcześniejszej ikonografii wartościowych zabytków południowo-wschodniej Polski, wiele zaś co niezwykle ważne dokumentuje dzieła dziś już zaginione lub utracone.Publikacja została wydrukowana na ekologicznym papierze.
Okładkę wykonano z naturalnego papieru czerpanego.
Zainteresowanych zapraszamy do biblioteki w godzinach pracy:
Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 9 - 15.30
                                              Środa 10 - 16.30
 
64067