Przejdź do treści
5
BanerNowyHerb
4
Przejdź do stopki

Uwolnić wyobraźnię w święta

GBP Krużlowa Niżna
Uwolnić wyobraźnię w święta

Treść

Boże Narodzenie jest częstym motywem w literaturze tak i rodzimej, jak również zagranicznej.

Niezwykła magia tych świąt i ludzi, którzy tworzą niepowtarzalny klimat, aura przyjaźni, radości i ciepła domu rodzinnego.Wszyscy są sympatyczniejsi, milsi i lepsi od tych, jakich znamy na co dzień. To właśnie ten czar Świąt Bożego Narodzenia inspiruje artystów do tworzenia.

Najbardziej znanym dziełem literackim związanym z zimowymi świętami jest chyba "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, dzięki trzem duchom wigilijnym, nawet taki skąpiec jak Scrooge potrafił się zmienić i zrozumieć swoje naganne zachowanie wobec innych ludzi. Wieczór wigilijny jest też czasem przemiany na lepsze bohaterki powieści "Noelka" poznańskiej pisarki Małgorzaty Musierowicz. Niezwykle przejmująca baśń Hansa Christiana Andersena "Dziewczynka z zapałkami", ukazuje świat biednej i opuszczonej dziewczynki, która zamarzła w  święta Bożego Narodzenia - dniu miłości i dobroci dla innych.

Tradycje i polską kulturę świętowania na polskiej wsi, bardzo realistycznie przedstawia  Władysław Reymont w "Chłopach". I jeszcze wiele utworów pisarzy współczesnych oraz lirycznych w których poeci wyrazili piękno świąt, a także zbiór kolęd i pastorałek.

  Zachęcamy do lektury, która uwolni naszą  wyobraźnię i pomoże nam lepiej przeżywać te niezwykłe święta Bożego Narodzenia.      

64067