Lato w bibliotece - Co się działo?

24.07.2019 | GBP Krużlowa Niżna      Przewodnim tematem tegorocznych wakacji było poznanie ciekawych miejsc naszej okolicy. Na początek dzieci zapoznały sie z legendą "O siwym koniu", zwiazaną z budową starego kościoła, odwiedziły miejsce "nad cmentarzem", gdzie jak podaje legenda przed wiekami miał być zbudowany kościół- dziś stoi krzyż. Po wyczerpującej wędrówce wszyscy jednoglośnie stwierdzili, że miejsce gdzie obecnie stoi kościół jest o wiele dogodniejsze. Dodatkowym plusem tej wyprawy był piękny widok na panoramę wsi. W drodze powrotnej spoczęliśmy przy pomniku rodu Pieniążków z 1823 r.(niegdyś włścicieli naszej wsi i fundatorów starego kościoła) mieliśmy szczęście w tym dniu spotkać emerytowaną nauczycielkę, która przybliżyła nam historię tego pomnika.

       Prywatne muzeum mieszkańca naszej wioski, bylo kolejnym celem naszej wędrówki. Zgromadzone monety, zegary, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, eksponaty z I i II drugiej wojny światowej, zachwyciły naszych podrożników. Dużym zainteresowaniem  cieszył się spacer po Grybowie, pozwolił poznać najciekawsze zabytki miasta i ich historię. Odbył się przy pomocy Questu -"bezobsługowej gry" polegającej na szukaniu odpowiedzi na wierszowane zagadki, dały one literki potrzebne do ułożenia hasła. Nas hasło doprowadziło na dziedziniec Starej Baśni - rekonstrukcji Grodu Warownego w Grybowie. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie ze znalezieniem skarbu, zostały za to nagrodzone medalem odkrywcy. Udało nam się zwiedzić ten staropolski zamek, oraz dowiedzieć się co nieco  na temat mody, rzemiosła, zwyczajów panujących w tamtych czasach.

     Na nszych spotkaniach nie zabrakło  gier planszowych, zabaw ruchowych, konkursów w w rozgrywkach sportowych i czytelniczych. Na zakończenie było pieczenie kiełbasek na ognisku i dużo zabawy na świeżym powietrzu.

Autor: golyzniakg | 

Galeria zdjęć