Przejdź do treści
5
BanerNowyHerb
4
Przejdź do stopki

Posumowanie: "Wakacje z biblioteką" .

GBP Krużlowa Niżna
Posumowanie:

Treść

            Jednym z tematów wakacyjnych spotkań w krużlowskiej  bibliotece  był:  „Wakacje kiedyś a dziś”, na które zostały zaproszone panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Krużlowej Niżnej – seniorki. Opowiedziały dzieciom jak dawniej spędzały wakacje, jakie miały rozrywki, zabawy i obowiązki.  Dzieci miały okazje poznać też dawne potrawy: kołacz, który dawniej były przysmakiem na wiejskim weselu, placki z mąki sody i zsiadłego  mleka tzw. „prołzioki”,pieczone na blasze, wtedy gdy w domu zabrakło chleba, i kawa zbożowa z mlekiem.  Dawne życie i obyczaje na wsi  opowiedziane gwarą, wywarły na dzieciach duże wrażenie. Panie wyjaśniały nieużywane już dziś nazwy sprzętów, narzędzi, czynności np. izba, klepisko, niecka, prymnie itp. Imprezę uświetnił jeden z uczestników (uczeń szkoły muzycznej) przygrywając na akordeonie, znane melodie .

       Ponadto na zajęciach dzieci oczarował  teatrzyk  Kamishibai. Po wysłuchaniu historii o „Calineczce „ i „Brzydkim kaczątku” , powstały wspaniale ilustracje. Nie zabrakło także zabaw na świeżym powietrzu, rozgrywek sportowych gier edukacyjnych i zajęć plastycznych, na których uczestnicy wykonywały ramki na zdjęcia techniką decoupage.  Dużym zainteresowaniem szczególnie chłopców cieszyła się wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Krużlowej Wyżnej, gdzie pod czujnym okiem prezesa,  obejrzały samochody strażackie ich wyposażenie i sprzęt , a co najważniejsze mogły wejść do środka. Dowiedziały się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca strażaka.

          Dodatkową atrakcją była wycieczka do skansenu archeologicznego „Karpackiej Troi” w Trzcinicy – najstarszej polskiej osady. Dzieci mogły obejrzeć wiele unikatowych zabytków dawnej sztuki i rzemiosła, zwiedzając teren grodziska oraz parku archeologicznego, przeniosły się w podróż w odległe czasy. Z platformy widokowej usytuowanej na wzgórzu parku mogły podziwiać  panoramę Jasła oraz  rozległe obszary Beskidów i Pogórzy Karpackich. Na warsztatach plastycznych wykonały rekonstrukcję zabawek używanych przez ich rówieśników  przed wieloma  tysiącami lat.

          Spędzone tam chwile były niezapomnianą  lekcją historii.

159534