Przejdź do treści
5
BanerNowyHerb
4
Przejdź do stopki

"Wesele" lekturą Narodowego Czytania.

GBP Gródek

Treść

 

 

 

 

 

 

(…)Jedna mnie tu zwiodła chmurka,

jedna mgła, opary nocy;

ta chałupa rozświecona,

z daleka, jak arka w powodzi,

błoto naokoło, potopy,

hukają pijane chłopy;

ta chałupa rozświecona,

grająca muzyką w noc ciemną,

wydała mi się arcyprzyjemną,

jako arka, na kształt czarów łodzi,

i przyszłam – tate pozwoli…? (…)

Inauguracja akcji odbyła się 2 września 2017 roku z udziałem Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

 

Ósmego września Narodowe Czytanie zorganizowała Biblioteka Publiczna i Szkoła Podstawowa w Gródku.

 

 

 

 

 

 Fragmenty "Wesela" przeczytali uczniowie klas szóstych i siódmych, oraz panie: Marta Rzemińska, Agnieszka Bętkowska, Maria Majcher, Anna Wójcik, Ewa Durlak oraz Karolina Grygiel.

 

 

 

 

 

 

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

 

 

 

 

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

 

159180