Przejdź do treści
5
BanerNowyHerb
4
Przejdź do stopki

Tradycyjna Wielkanoc

GBP Cieniawa

Treść

Tematem spotkania z dziećmi klasy III  Szkoły Podstawowej w Cieniawie były tradycje i zwyczaje wielkanocne.

Wielkanoc to najważniejsza i jedna z najstarszych uroczystości chrześcijańskich obchodzonych w Polsce już od X wieku. Wiele tradycji i zwyczajów jest nadal kultywowanych i przetrwało do dzisiaj.

Niedziela Palmowa - zwana Kwietną lub Wierzbną rozpoczyna Wielki Tydzień. Jest ona upamiętnieniem wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu święcimy własnoręcznie wykonane palmy z gałązek wierzby, traw, kwiatów zrobionych z bibuły.

Tradycją święcenia pokarmów jest Wielka Sobota. Pięknie przyozdobione koszyczki w których powinny znależć się: jajko, masło, chleb, wędlina, sól, chrzan, babka, baranek zanoszono do święcenia. Według tradycji z poświęconym pokarmem należało trzykrotnie obejść dom aby zapewnić urodzaj i powodzenie.  Święconkę powinno spożywać się w Wielką Niedzielę, po  rezurekcji.

Kolejną , a jakże lubianą tradycją jest Lany Poniedziałek inaczej zwany śmingusem-dyngusem. Dawniej podczas śmingusa chłopcy delikatnie smagali gałązkami wierzbowymi łydki dziewcząt, a obecnie polewają je wodą.

Dzieci wysłuchały również wierszy Marii Konopnickiej z książki "Tradycyjna Wielkanoc", które miały być zachętą do wzięcia udziału w trwającym Konkurie Czytelniczym.

Zakończeniem zajęć było wykonanie kartki świątecznej, w której dzieci zapisały życzenia wielkanocne do rodziców.

121396