Wystawa książek polskiej noblistki - Olgi Tokarczuk

Wydarzenia Cieniawa
Wystawa książek polskiej noblistki - Olgi Tokarczuk

W maju i czerwcu szczególne miejsce na półkach naszej biblioteki zajęły książki Olgi Tokarczuk, zdobywczyni Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. Szwedzka Akademia uhonorowała pisarkę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia."

*****

Olga Tokarczuk to wybitna prozaiczka i eseistka, poetka i autorka scenariuszy, uhonorowana najwyższym odznaczeniem w dziedzinie literatury - nagrodą Nobla - za 2018 r. i The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni.

Zdobywczyni kilkudziesięciu nagród i odznaczeń, w tym nagrody literackiej "Nike" za powieść Bieguni w 2008 r. i za Księgi Jakubowe w 2015 r., międzynarodowej Nagrody Vilenica, przyznawanej pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej oraz Srebrnym Medalem  "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2010). Honorowa obywatelka Wrocławia, miasta i gminy Bardo, miasta stołecznego Warszawy i Nowej Rudy.

Autorka wielu cenionych publikacji, w tym m.in.:

• E. E.
  • Prawiek i inne czasy
  • Szafa
  • Gra na wielu bębenkach
  • Anna In w grobowcach świata
  • Dom dzienny, dom nocny
  • Lalka i perła
  • Bieguni
  • Prowadź swój pług przez kości umarłych
  • Księgi Jakubowe

Jej książki przetłumaczono już na 37 języków, w tym na najczęściej używane na świecie - angielski, arabski, chiński, hindi, hiszpański, japoński, niemiecki, perski i portugalski.