Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

Wydarzenia Cieniawa

5 września 2015 r. w altanie przy kawiarence Retro w Stróżach odbyło się Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Stróżach. Głównym celem akcji, obok zwrócenia uwagi na dbałość o poprawną polszczyznę, była popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej. Do wspólnej lektury zaproszeni zostali czytelnicy biblioteki w Stróżach i jej filii w Białej Niżnej, Gródku, Binczarowej, Cieniawie, Florynce, Krużlowej, Ptaszkowej i Starej Wsi. Naszą miejscowość reprezentowała Jola Bochenek, występując w kreacji, która doskonale oddała charakter epoki.

Na uwagę zasłużyła oprawa artystyczna wydarzenia - czytaniu "Lalki" towarzyszyła muzyka z filmu o tym samym tytule oraz przygotowana przez Bibliotekę Publiczną we Florynce  wystawa ilustracji, które znalazły się w różnych wydaniach powieści.  Podczas akcji można było oznaczyć przyniesione przez siebie egzemplarze „Lalki” pieczęcią przysłaną z Kancelarii Prezydenta RP.

Imprezę bez wątpienia można zaliczyć do udanych. Mimo niesprzyjającej aury wszyscy uczestnicy doskonale się bawili.